2020. április 3., péntek

"Aranyóra"

Aranyóra


A születés és az időskor – az élet kezdetét és az alkonyát vesszük nagyító alá, megnézzük, hogy mennyit változott a szülés az elmúlt években, és hogy az idősebb korosztálytól mit vár el a társadalom a szabadidő eltöltését illetően. Riportban járunk utána, mi vár a gondozásra szorulókra, számíthatnak-e a gyerekeik vagy mások segítségére. A méltóság megőrzése mindkét életszakaszban fontos lenne, de a körülmények nem mindig alakulnak úgy…
Sok nő számol be arról, hogy szüléskor nem tud eligazodni a kórházi rendszerben, ezen segíthet, hogy a jövőben támogatják az „egy szülés–egy szülésznő” elvét. A statiszikák azt bizonyítják, hogy egyre több szülő nő az irányított császármetszést választja, mert részben félnek a fájdalomtól, a kiszámíthatatlan helyzetektől, vagy a magas kockázat miatt indokolt a beavatkozás. A változások a bababarátabb szülés felé mutatnak, egyre több kórházban lesz lehetőség az újszülöttnek és a mamának a születés után háborítatlanul eltölteni egy-két „aranyórát”. Ezt a kifejezést még nem hallottam, de nagyon találó. Esetleg használhatnánk minden olyan pillanatra, amely számunkra értékes. Nekem például ilyen, ha reggel elmehetek egy kicsit kocogni, süthetek egy almás pitét, együtt ebédelhetek a szüleimmel…
Péterfy Bori énekesnő szerint csak egy boldog anyukának lehet boldog gyereke, és bármilyen furcsa, azt is meg kell engedni magunknak, hogy néha ne legyünk jól, és ezt is vállaljuk. Ha a reklámokat nézzük, egyértelmű mintákat látunk arra, hogyan kell az ötven felettieknek vagy az idősebbeknek élnie. Leginkább úgy, ahogy jólesik… Van, aki ilyenkor kezd nyelvtanulásba, más kertészkedik, sütteti magát az őszi napsütésben. A legfontosabb, hogy mindenki megtalálja a számára aranyat érő órákat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése