2014. november 11., kedd

Együtt a baba és emberbarát Nyíregyházáért!


A Gyerekek, Családok, Anyák Kreatívan Közhasznú Egyesület Baba és emberbarát városért! címmel kampányt és akciót indított azért, hogy a megkülönböztetés és kirekesztés helyett a tolerancia, a társadalmi befogadás és sokszínűség jellemezze városunkat.

Nyíregyházán sok épület van, ahova nem lehet bemenni babakocsival, kerekesszékkel. Egyesületük kisgyermekes anyukái szerint a babakocsival való közlekedés akadálymentesítés nélkül rémálom. A szülők ölbe veszik, felcipelik a babakocsit, de a mozgásában korlátozott ember is felcipeli kerekesszékét?

Illés-Tőzsér Tünde, a Gyerecsak Egyesület elnökségi tagjaként a múlt heti beharangozó sajtótájékoztatón elmondta, hogy csak egy kicsit nagyobb odafigyelés kellene, egy picivel több empátia, mert már azzal is sokat tehetünk embertársainkért. Az akciót kezdeményező civil szervezet petíciót adott át Rendes Sándornak, a nyíregyházi önkormányzat sajtószóvivőjének, aki Dr. Ulrich Attila alpolgármester hivatalos távollétében vette át azt. A folyamodványban arra kérik a város vezetését, hogy álljanak az e héten, pénteken délelőtt 10 órától megvalósuló kampányuk mellé, a családbarát, pozitív kezdeményezéseket támogató kommunikáció egészüljön ki a közös cselekvéssel, együtt tegyenek az akadálymentes közlekedés feltételeinek javításáért.


Az intézményrendszer akadálymentesítésére, a szolgáltatások minőségének javítására, az igénybevevők megfelelő ellátásának megteremtésére indított belvárosi sétára érintett és a témában nem érintett szimpatizánsokat, városlakókat is vár a Kossuth tér Zrínyi utca sarkára az Egyesület. Ez érthető is, hiszen a kampánnyal szembeni elvárásuk, hogy megkönnyítsék a hétköznapokat, és ez kivétel nélkül minden nyíregyházi lakosnak érdeke, hiszen ki ne akarná a babakocsival közlekedő, mozgásukban végleg vagy átmenetileg akadályozott emberek és gyermekek életminőségét javítani?  A figyelem felkeltésével hangsúlyozni kívánják, hogy az anyukák, a mozgáskorlátozottak oda mennek be szívesen, ahol közlekedésük megoldott, ezért ez kihat az adott intézmény működésének minőségére. A múlt heti kerekesszékkel érkezett résztvevők elmondták, hogy nagyra értékelik az új kerékpár utakat, ami számukra is remek megoldásokat kínál a közlekedésben, de ahhoz, hogy az érintett intézmények célcsoportjához tartozó speciális és hátrányos helyzetű, sérülékeny társadalmi csoportok társadalmi aktivitása, életminősége javuljon, és a helyi közösségben való aktív részvétele növekedjen, több kell. Remekül tudják a Korzó és a Nyírplaza épületeit használni, Bíznak benne, hogy ilyen épület lesz az újjáépített művelődési központ épülete is, hiszen Nyíregyházán még mindig nagyon sok olyan közintézmény van, ahol várt magára, hogy megszűnjenek a zavaró tényezők, amelyek alááshatják a kisgyermekes anya, és a mozgásában korlátozott ember önbizalmát.


A szervezők bíznak abban, hogy presztízs értékű lesz csatlakozni a kezdeményezéshez és a jelenleginél több intézmény akadálymentesítése történik meg a közeli jövőben. Első körben, a tervezett kampányséta során ötven darab „Baba- emberbarát matrica”-t adnak át azoknak a felelős vezetőknek, akik már eddig i jól megoldották a törvényben is előirt kötelezettségük szerinti akadálymentesítést. A megvalósításba városvezetőket, parlamenti képviselőket is meghívtak, akik kompetensek a megoldásban, de eddig csak az alpolgármester jelezte részvételét.

Úgy gondolhatjuk, hogy már a kiinduló koncepció is érdekes, hiszen a kampányt kezdeményező fiatal anyukák felismerték, hogy a babás, kisgyermekes szülők problémája hasonló a fogyatékkal élőkére, illetve a mozgáskorlátozott, kerekesszékkel közlekedő emberekére.


A matricával ellá tott helyekről jegyzéket adnak közre és ingyenes online reklámfelületet biztosítanak számukra. Online fórumokat nyitnak, ahol pozitív tapasztalataikat megoszthatják. Ajánlják programajánlóinkban (blogokon, közösségi portálokon) ügyintézésre, szolgáltatás vagy vásárlás igénybevételére azokat a közintézményeket, üzleteket, hivatalokat, amelyek matricával rendelkeznek.

Azok figyelmének felkeltésére pedig, akik figyelmen kívül hagyják az akadálymentesítés jogi hátterét, e héten, pénteken elindul a séta, amelyen demonstrálják, mennyire ellehetetleníti a rossz gyakorlat a gyermeket vállaló szülők mindennapi életét, nem is szólva a fogyatékkal élőkéről, (akiknek esélyük sincs arra, hogy néhány év alatt „kinőjenek” e problémából, mint a kisgyermekes anyukák, apukák.)

Az akadálymentesítést figyelmen kívül hagyó épületekben egy felelős beosztású embert megkérnek, hogy az általuk odatolt üres kerekesszékben menjen be az épületbe, amit képvisel, de a szervezők hangsúlyozzák, hogy nem elmarasztalni akarnak, hanem felkínálni egy lehetőséget, tudatni, hogy mi minden nyerhetnek azon, ha az akadálymentesítés törvényes előírásait teljesítik..

Reményeik, elvárásaik szerint új együttműködések alakulnak ki a kampány során. Bíznak abban, hogy hatékonyan működik a közvélemény figyelmének felkeltése egy közérdekű problémára. Bizonyítani szeretnék, hogy összefogással van megoldás. Nyíregyháza MJ Város önkormányzata, amint az a múlt heti sajtótájékoztatón is elhangzott partner, mert a 2012-ben átvett Hozzáférhető Város cím is erre kötelezi. A város sajtószóvivője elmondta, hogy biztatja a város lakosait, vezetőit, hogy tegyenek az esélyegyenlőségért, s közösen térképezzék fel a kezdeményező civil szervezettel együtt, hogy hol van szükség akadálymentesítésre.

A kisgyermekes anyukák javasolják babakocsis autóparkoló helyek kialakítását is, mert az egyelőre csak a Szegfű utcai parkolóban fordul elő. Nagyon meggyőző azon észrevételük is, ami szerint érdemes lenne autóbuszok középső ajtajára, illetve autóbuszmegállókba is felfesteni a nagyobb európai városokban és a BKV járatain megismerhető gyakorlat szerint mozgáskorlátozott, illetve kisgyermekes emblémákat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése