2020. február 12., szerda

Helyi hírek Gólyára várva, tizenöt éven át

 Van, aki szégyelli, míg más magába zuhan, vagy éppen eltitkolja barátai, ismerõsei, kollégái elõtt, hogy bármennyire is szeretné, de egyelõre nem tud teherbe esni. Pedig mint ahogy dr. Pap Károly szülész nõgyó­gyász szakorvostól, a Jósa András Oktatókórház Szülészet-Nõgyó­gyászati Osztályának osztályvezetõ fõorvosától megtudom, a probléma nem egyedi, mi több, manapság tíz nõbõl négynél jelentkezik.
„MINDENT KIPRÓBÁLTUNK”
Lívia, akit kérésének megfelelõen a cikkben csak így nevezek, 2001-ben házasodott össze párjával, akivel öt év próbálkozás után döntöttek úgy, hogy orvoshoz fordulnak. A vizsgálatok során derült ki, hogy összeférhetetlenek. Ez azt jelenti, hogy biológia­i­lag „nem illettek össze”, de egy másik párkapcsolatban valószínûleg minden probléma nélkül születhetett volna gyermekük.
– Voltak hormonkezeléseim, majd egy insze­minációm (mesterséges spermafelhelyezés), de egyik sem vezetett eredményre. Eltelt újabb egy év, majd Debrecenben folytatódtak tovább a kezelések, ahol kiderült, nekem pajzsmirigyproblémáim vannak és a férjem sem egészséges. Mindent megtettünk azért, hogy normalizálódjanak az értékeink, újabb hónapok teltek el vitaminkúrákkal, gyógyszerekkel és így kezdhettünk bele a lombikprogramba. Elõtte még persze vérvételek és hormonkezelések vártak rám, volt, hogy egy nap négyszer szúrtam magam. Az elsõ beültetésem nem sikerült, nagyon el voltam keseredve, padlót fogtam, de nem adtuk fel és kértünk újabb idõpontot. Persze így újra kezdtük elölrõl a procedúrát. Három megtermékenyített petesejtet ültettek vissza a méhüregembe, egyet pedig lefagyasztattunk (azoknak a nõknek, akik be szeretnék biztosítani magukat, hogy a jövõben lehessen gyermekük, mert átmenetileg probléma lenne számukra a teherbeesés, reményt ad ez a módszer), mert erre is van már lehetõség. Ennek tárolása az elsõ évben 30 000 forintba került, az ezt követõ években pedig 25 ezerbe. Végül közel tizenöt évnyi várakozás után a második lombikunk már sikeres volt, és ebbõl megszületett a jelenleg két és fél éves kisfiunk. Most 37 éves vagyok, sokat gondolkodtunk azon, hogy mi legyen a lefagyasztott petesejttel, menjek vissza dolgozni, vagy próbáljuk meg újra és hátha sikerülne teherbe esnem. Jó pár este nem is aludtam emiatt. Végül úgy döntöttünk, belevágunk. Újabb hormonkezelések vártak rám, közben az értékeim is sokat romlottak, de két megtermékenyített petesejtet vissza tudtak ültetni, most pedig már 18 hetes terhes vagyok a második gyermekünkkel, aki kislány lesz.
FEJBEN IS ELDÕL
– A praxisom során azt tapasztalom, hogy az anyukák sok esetben túlságosan is koncentrálnak arra, hogy mindenáron gyerekük legyen, ez pedig rontja a teherbe esés esélyét – kezdte a beszélgetést dr. Pap Károly. – Mára a meddõség kezelése sokat változott. Míg az elmúlt 30 évben a kezelésen, a gyógyításon volt a hangsúly, napjainkban mindemellett már más technikát alkalmazunk, kikerüljük az észlelt hibát, hiszen az orvostudomány fejlõdésével például lehetõség van inszeminációra vagy lombikra is. Egy nõnél 3–6 ilyen inszeminációt is el lehet végezni, így a meddõnek hívott párok 20 százalékánál össze fog jönni a terhesség. De említhetem a lombikprogramot is, ami már nem kuriózum, hiszen Magyarországon közel 3000 gyerek fogan így.
ÖT VETÉLÉS UTÁN SIKERÜLT
– Nem egy olyan pácienssel találkoztam a praxisomban, aki hosszú ideig járt vizsgálatokra, de nem akart sikerülni a terhessége. Az elkeseredettség miatt aztán letett róla, hogy anya lehet, és még a menzesze is megállt. Aztán kiderült, hogy ott van a pocakjában a 10–12 hetes embrió. De olyan betegem is volt, nem is régen, aki túl volt öt vetélésen. A negyedik után pszichésen már nehezen lehetett támogatni, kezdte elveszíteni a türelmét, de a hatodik terhessége már sikerült.
– A gyermekvállalást érdemes megtervezni, több hónappal elõtte készülni rá, vagyis elmenni egy nõgyó­gyászhoz, hogy idõben kiderüljön, minden rendben van-e – tanácsolja a fõorvos.
– Azt tapasztaljuk, hogy az elsõ hónapban a teherbeesési arány 20 százalék. Ezt követõen persze ez a szám az idõ elõrehaladtával folyamatosan nõ, hiszen a vizsgálatoknak köszönhetõen hamar be tudjuk állítani a megfelelõ kezelést. Azt, hogy meddõség, nagyon nehéz kimondani. Régebben úgy fogalmaztunk, hogy akkor beszélhetünk róla, ha 2 év aktív védekezés nélküli nemi élet kapcsán sem jön létre terhesség. Ma már óvatosabbak vagyunk. Azt mondjuk, ha eltelik egy év, és nem fogan meg terhesség, érdemes nem invazív, vagyis nem mûtéttel járó beavatkozó vizsgálatokat elvégezni. Szerencsére, a praxisomban azt tapasztalom, a nõk fele idõben rákészül a terhességre és nem akkor kezdi el kivizsgáltatni magát, amikor már rövid idõn belül teherbe szeretne esni.
TANÁCSOK A NÕGYÓGYÁSZTÓL
– Aki extrém fokban diétázik és hiányosabban táplálkozik, nehezebben tud teherbe esni. Ha valaki túlzottan elhízott, az gátolja a peteérést. Aki nem eszik állati fehérjét, vashiányos lesz és nála ötször nagyobb az esély arra, hogy elmegy a terhessége. Fontos, hogy sokat mozogjunk és érdemes azt is szem elõtt tartani, hogy ne akarjunk késõn családot alapítani, ugyanis erre a legideálisabb idõszak 20 és 30 éves kor között van. 40 éves kor környékén már annyira megfogyatkozik a petesejtek száma, hogy gondot jelenthet az, hogy a teherbeesés létrejöjjön.

KLIMAX HELYETT IKERTERHESSÉG
– Volt olyan páciensem, aki éveken keresztül járt meddõségi központba, de nem tudott teherbe esni, ezért a párjával úgy döntöttek, hogy örökbe fogadnak egy gyereket. Így is történt, majd eltelt másfél-két év és a hölgy azzal a problémával keresett fel engem, hogy elmaradt a menzesze és biztosan nemsokára klimaxolni fog. Kiderült azonban, hogy koránt sem errõl van szó. Ikerterhességet várt és azóta már három gyermek boldog anyukája – idézte fel dr. Pap Károly fõorvos.
Dr. Pap Károly azt mondja, sajnos a házaspárok gyakran mielõtt problémájukkal orvoshoz fordulnának, inkább az internetrõl, családi, baráti körbõl szereznek információkat és így akár 100 000 forintot meghaladó csodamódszerekhez is folyamodnak, bízva abban, hogy így sikerül majd a teherbeesés, pedig ezek eredményessége megkérdõjelezhetõ.
– Egy korrekt nõgyógyász akkor mondhatja egy nõnek, hogy nem lehet gyereke, ha ki van véve a méhe, vagy nincs petefészke, de igazából abban az esetben sem, hiszen az orvostudomány fejlõdésével ma már sok mindent meg lehet csinálni. Éppen ezért lemondani egy nõnek arról, hogy gyereke lesz, nem javaslom, hiszen azt soha nem fogja megbocsátani magának. Mindent meg kell próbálni, amire lehetõség van. Nyíregyházán is létezik meddõségi rendelés. 10 éve mûködik, nagy forgalmú, és szerencsére jók az eredményeink is.
(Szerző: Bruszel Dóra)
(Felső fotó: illusztráció / Trifonov Éva)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése